HARLEY-DAVIDSON® TARİHÇESİBAYİLER

BAYİ AĞLARININ DOĞUŞU

20. yüzyılın başlarındaki motosiklet pazarında pek çok oyuncu vardı. 1907 yılında, ABD'de 40'tan fazla üretici motosiklet üretip satmaktaydı. Bunlardan biri de, sektörde bir süper güç olma yolunda hızla ilerleyen Hindistanlı üretici Hendee Manufacturing'di. Harley-Davidson'ın kurucuları ve 13 çalışanı, kiminle baş etmeleri gerektiğini biliyorlardır.

FARKLI YERLERE GİTME


1907 Harley-Davidson için kritik bir yıldı. William A. Davidson, William S. Harley ile birlikte kardeşleri Arthur ve Walter'a yardımcı olmak için şirkete katıldı. Şirket 17 Eylül'de resmen kuruldu ve ilk hisselerini çalışanları ile Yönetim Kurulu üyelerine sattı. Sonra ise daha da radikal bir karar alındı ve pek çok bayiyle anlaşmaya başlandı. Harley-Davidson, Charles Lang'ın 1904'te Chicago'da faaliyetlerine başlamasıyla birlikte bayi desteğinden faydalanmaya başladı. Akıllı ve başarılı üreticiler, herkesin görüp ulaşabildiği, eğitimli ve azimli kişilerce işletilen bayilerin neler kazandırabileceğini düşük ve yüksek satış rakamları arasındaki farkla hemen keşfetti. 1907'den sonraki yıllarda ise, bir şirketin bayi ağının büyüklüğünün ve gücünün pek çok durumda hayatta kalmak ile iflas etmek arasındaki ince çizgiyi oluşturduğu görüldü.


Yönetim Kurulu, yeni bayileri görevlendirmek maksadıyla Kasım 1907'deki Chicago Otomobil Fuarı'na katılma kararı aldı. Potansiyel bayileri cezbetmek için her motosiklet satın alındığında daha yüksek oranda olan fiyat iskontoları sunuldu. (5. motosikleti sattığında bayi 30 $ iskonto kazanıyordu.)

BAYİLERİN TEMELİ


Şirketin kurucusu ve aynı zamanda Satış Müdürü olan Arthur Davidson, daha resmi ve agresif bir bayi bulma faaliyetine girişmek üzere, tek silindirli Harley-Davidson® motosikletine atlayarak New England'a doğru yola koyuldu. 1908 sonu itibariyle, diğer pek çok şehrin yanı sıra New York, Chicago, Philadelphia, Atlanta ve Newark'ta bayiler açılmıştı.


1912 yılının sonunda, ABD'de 200'den fazla Harley-Davidson® bayisi açılmış, ilk yurtdışı bayi ise Japonya'da faaliyetlerine başlamıştı. Avrupa'daki satışlar ise, daha ziyade yurtdışı şubesi olarak nitelendirilebilecek Londra ofisinin 1914'te açılmasıyla başladı. Sonrasında ise Londra Kuzey ve Güney Amerika dışındaki tüm satışların üssü konumuna geldi.

MÜŞTERİ ODAKLI BİR FELSEFE


1916 itibariyle, Arthur, daha sonradan bölge müdürleri olarak adlandırılacak birer fabrika temsilcisini müşteri ilişkileri sorumlusu olarak görevlendirerek ABD'deki tüm birimleri bölgelere ayırdı. Şirketin, genel mağaza yerleşiminin temellerinden piston aşınmasının yarattığı sorunlara kadar pek çok faydalı makale içeren The Harley-Davidson Dealer dergisini yayınlaması da 1912-1916 yılları arasında gerçekleşti. The Harley-Davidson Dealer dergisinin vurgu yaptığı en önemli unsur ise, müşteri sadakatinin mutlaka kazanılması gerektiğiydi.

GLOBAL DÜŞÜNCE YAPISI


1920 yılında, yani C.H. Lang'ın Milwaukee'de kurduğu mütevazı şirketle ticaretteki şansını ilk denemesinden sadece 16 yıl sonra, 67 farklı ülkede yaklaşık 2.000 Harley-Davidson® bayisi faaliyet gösteriyordu. 1920'ler boyunca yurtdışı satışlardan elde edilen ciro, yurtiçi bayilerin elde ettiği rakamın yüzde 75'ine ulaşmıştı. Harley-Davidson motosiklet sektöründeki global varlığını hâlâ sürdürmektedir.

BİR MARKAYI TANIMLAYAN BİR İLİŞKİ


Böylesi azimli bayilerden oluşan bir ağa sahip olmasaydı, Harley-Davidson Büyük Buhranı atlatamaz ve muhtemelen 1960'ların sonundan 1980'lerin başına kadar devam eden ekonomik kriz ortamından sağ salim çıkamazdı.


Bu sadece zamana karşı koyan değil, aynı zamanda ortak bir mirası da tanımlayan bir ilişki. Bayilik ağları olmasaydı, Harley-Davidson motosiklet tarihinin tozlu raflarındaki sıradan yerini alabilirdi.

BAYİ OLMAK İÇİN BAŞVURUN

Sonraki adıma geçmeye hazır mısınız? Bayilik Başvurusunda bulunabilirsiniz.
Başvuru Formunu İndirin