HISTORIA SALONÓW DEALERSKICHHARLEY-DAVIDSON®

POCZĄTEK SIECI DEALERSKIEJ

W pierwszej dekadzie XX wieku na rynku motocyklowym było naprawdę tłoczno. W 1907 roku ponad 40 producentów w Stanach Zjednoczonych produkowało i sprzedawało motocykle. Wśród nich była firma Hendee Manufacturing ze stanu Indiana, która torowała sobie drogę, by stać się potęgą na rynku. Założyciele Harley-Davidson i ich trzynastu pracowników doskonale wiedzieli z czym przyjdzie się im zmierzyć.

DROGA DO SUKCESU

1907 rok był krytycznym rokiem dla firmy Harley-Davidson. William A. Davidson i William S. Harley postanowili pomóc braciom Arthurowi i Walterowi. Firma została zarejestrowana 17 września i sprzedała pierwsze akcje pracownikom oraz członkom zarządu. Jednak kluczową decyzją było rozpoczęcie rekrutacji dealerów na dużą skalę. Harley-Davidson cieszy się poparciem dealerów od czasu, gdy Charles Lang uruchomił pierwsze przedstawicielstwo w 1904 roku w Chicago. Oczywiście mądrzejsi i odnoszący większe sukcesy producenci od razu zrozumieli, że widoczne i łatwo dostępne salony z wyszkolonymi i oddanymi pracownikami oznaczały dużo większą sprzedaż. Po roku 1907 okazało się, że w wielu przypadkach rozmiar i wydajność sieci dealerów decydowały o przetrwaniu lub upadku firmy.

Zarząd firmy Harley-Davidson zadecydował, by podczas targów Chicago Auto Show w listopadzie 1907 roku wynająć miejsce do rekrutacji dealerów. Aby przyciągnąć potencjalnych dealerów, zaoferowano zniżki, które rosły z każdym zakupionym motocyklem. (Po zakupieniu 5. maszyny, dealer otrzymywał 30 dolarów zniżki).

ROZWÓJ SIECI DEALERSKIEJ

Założyciel firmy i dyrektor ds. sprzedaży Arthur Davidson wybrał się w podróż do Nowej Anglii na jednocylindrowym motocyklu Harley-Davidson®, aby rozpocząć bardziej formalną i agresywną rekrutację dealerów. Pod koniec 1908 roku otworzono punkty dealerskie w Nowym Jorku, Chicago, Filadelfii, Atlancie, Newark i w wielu innych miastach.

Pod koniec 1912 roku w Stanach Zjednoczonych działało ponad 200 dealerów Harley-Davidson®, a w Japonii otworzono pierwsze przedstawicielstwo zagraniczne. Sprzedaż w Europie rozpoczęła się w 1914 roku w Londynie, a biuro nazywano powszechnie Oddziałem zagranicznym. Ostatecznie Londyn przejął całą sprzedaż poza Ameryką Północną i Południową.

FILOZOFIA ZORIENTOWANA NA KLIENTA

W 1916 roku Arthur musiał podzielić kraj na obszary. Każdy z nich miał przedstawiciela z fabryki, którego obowiązkiem była współpraca z dealerami na danym obszarze (późniejsi district managers). W latach 1912-1916 firma wydawała biuletyn The Harley-Davidson Dealer, w którym zawarte były artykuły od opisów podstaw aranżacji sklepu po zawiłości związane ze zużyciem tłoków. Co najważniejsze, w The Harley-Davidson Dealer podkreślano, że na lojalność klienta trzeba zapracować.

DZIAŁANIA GLOBALNE

W roku 1920 istniało już około 2000 dealerów Harley-Davidson® w 67 krajach na całym świecie – zaledwie 16 lat po tym, gdy C.H. Lang zaryzykował współpracę z małą firmą ze stanu Milwaukee. W latach 20. XX wieku sprzedaż zagraniczna wynosiła siedemdziesiąt pięć procent wartości sprzedaży krajowej. Firma Harley-Davidson nadal pozostaje obecna na rynku motocyklowym na całym świecie.

WIĘŹ, KTÓRA KSZTAŁTUJE MARKĘ

Bez sieci pełnych zapału dealerów, firma Harley-Davidson nie przetrwałaby Wielkiego Kryzysu w latach 30. lub zostałaby prawdopodobnie zamknięta w trudnym okresie późnych lat 60., trwającym aż do lat 80.

To więź, która nie tylko wytrzymała próbę czasu, ale też ukształtowała wspólne dziedzictwo. Bez sieci dealerów, firma Harley-Davidson mogła równie dobrze pozostać tylko wzmianką w kronice historii motocykli.

ZOSTAŃ DEALEREM

Gotowy na kolejny krok? Formularz zgłoszeniowy dla nowego dealera jest już dostępny.
Pobierz formularz zgłoszeniowy